Sveikos odos atmintinė: ką daryti nudegus saulėje?

Sveikos odos atmintinė: ką daryti nudegus saulėje?

Pagaliau prasidėjo taip ilgai laukta vasara. Maudynės jūros pursluose, išsvajotos atostogos ir saulės šiluma kaip mat nudažo gyvenimą naujomis spalvomis. Tačiau, užsibuvus saulėkaitoje per ilgai, galime padaryti didžiulę žalą savo veido ir kūno odai. Šį kartą plėtojame būtent šią temą: kokia yra nudegusi oda, kaip ją nuraminti ir išvengti nudegimo ateityje?


Maloni, šilta, bet pavojinga


Saulė – visos mūsų planetos gyvybės šaltinis. Saulės šviesa padeda organizmui pasigaminti taip reikalingo vitamino D. Nors trumpas pasimėgavimas saulės voniomis mums tikrai nepakenks, yra ir kita medalio pusė: ilgesnis laiko tarpas saulėkaitoje gali sukelti rimtesnių pasekmių. Perteklinis deginimasis spartina senėjimo procesus: oda greičiau netenka drėgmės, gali atsirasti raukšlelių. Arba paprasčiausiai nudega. Odos nudegimas yra ne kas kita, kaip organizmo apsauginė reakcija į per didelį ultravioletinių spindulių kiekį. Odą veikiant UV spinduliams, ima gamintis tamsus pigmentas melaninas. Jis turi vienintelį tikslą – apsaugoti odą nuo išorinės pažaidos. Savaime suprantama, kad melanino kiekis mūsų organizme priklauso nuo genetikos. Tamsesnės, rudesnės odos savininkai gali pasigirti ženkliai didesniu jo kiekiu, nei itin šviesios, rausvos odos gymio žmonės. Būtent pastarieji labiausiai rizikuoja greitai nudegti. 



Odos nudegimas: kas, kaip ir kodėl


Specialistai išskiria tris nudegimo laipsnius. Saulė dažniausiai sukelia pirmojo, retesniais atvejais – antrojo laipsnio nudegimus. Pažvelkime plačiau:


  • 1 - ojo laipsnio nudegimas. Ko gero, pats dažniausias nudegimo tipas po saulės vonių, kitaip vadinamas paviršiniu. Oda patinsta, parausta, vargina perštėjimo ir deginimo pojūtis. Kaip mat juntamas odos išsausėjimas. Retesniais atvejais gali iškilti vandeningos pūslelės. 

  • 2 - ojo laipsnio nudegimas. Ypač stiprus odos skausmas, lydimas didelių pūslių, kurios dažniausiai sprogsta. Šiuo atveju būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos. 


Dažniausiai odos paraudimas ir perštėjimas pasireiškia prabėgus vos kelioms valandoms po perteklinio buvimo saulėkaitoje, o patį piką pasiekia praėjus parai. Nemalonių simptomų trukmė, vėlgi, labai priklauso nuo žmogaus odos tipo ir nudegimo stiprumo. Statistiškai, jie pasitraukia praėjus nuo trijų dienų iki savaitės. Odai regeneruojantis, ji dažnai ima luptis – tai visiškai įprastas ir normalus atsistatymo procesas. Jis gali trukti net iki dviejų savaičių. Specialistai pataria susilaikyti ir nekrapštinėti odos patiems, nes tai gali labiau pakenkti, o ne paspartinti gijimo eigą. Yra pasitaikę atvejų, kai nudegimas sukelia bendrą organizmo dehidrataciją, šoką arba šilumos išsekimą. Žinoma, šie atvejai ypatingai reti. 





Gelbstime nudegusią odą: svarbiausi žingsniai


Išsiaiškinome, kas yra odos nudegimas ir kas jį sukelia. Pats metas aptarti, kaip galime padėti savo odai įveikti šią nemalonią būklę ir, kiek įmanoma, ją nuraminti. 


  • Odos temperatūros mažinimas. Vos pajutus pirmuosius nudegimo simptomus, būtina nedelsiant pasitraukti nuo saulės ir atvėsinti odą. Tam puikiai pagelbės vėsus arba vos drungnas vanduo: trumpam palįskite po dušu ar pagulėkite vonioje. Nesant tokios galimybės, į pagalbą galima pasitelkti švarų rankšluostį – sudrėkinkite jį vandeniu ir naudokite kaip kompresą, kol oda taps vėsesnė liesti. Drėgno kompreso metodas  – ideali pirmoji pagalba nudegusiai veido odai atvėsinti. 

  • Drėkinimo būtinybė. Po dušo ar kompreso, kol oda dar drėgna, pasitepkite drėkinamuoju kremu. Jis padės išlaikyti odos drėgmę, sumažins sausumo pojūtį. Jei kremu tepsite jau išdžiūvusią odą, sulauksite priešingo efekto: priemonė sulaikys karštį ir paskatins uždegimą. Ši taisyklė galioja gaivinant tiek veido, tiek kūno odą. Nepamirškite skysčių svarbos: gerkite kuo daugiau vandens, paprasto ir mineralinio. Pastarasis gali padėti atstatyti prarastų elektrolitų kiekį. 

  • Skausmo malšinimas. Dažniausiai nudegus odą juntamas perštėjimas ir tempimas. Drėgną odą taipogi galima patepti raminančiu alavijų geliu: alavijas puikiai vėsina ir gaivina. Veido odą atskirai verta palepinti lakštine kauke: ji maloniai drėkins ir nors trumpam numalšins perštėjimą. 

  • Tinkamų priemonių svarba. Nudegusi oda yra ypatingai jautri, tad būtina vengti bet kokių kremų ir tepalų su agresyvia sudėtimi, pavyzdžiui, alkoholiu. Tokios priemonės tik dar labiau sausins ir dirgins pažeistą odą. Vazelinas taip pat nėra tinkamas pasirinkimas: riebi tekstūra „užrakins“ karštį odoje, neleis jai tinkamai atvėsti. 

  • Kuo mažiau odos lietimo. Jei po nudegimo iškilo pūslelės, stenkitės jų neliesti ir „nesprogdinti“, kad ir kokia pagunda kiltų. Geriausia leisti joms išgyti savaime. Taip išvengsite infekcijos ir randų susidarymo. 


Apsauga gėdos nedaro: nudegimo prevencija


Jeigu ir Jums gyvenime teko patirti saulės nudegimo „džiaugsmus“, odai sugijus greičiausiai nesinorėtų vėl atsidurti toje pačioje situacijoje. Dalinamės keletu paprastų būdų, kaip apsaugoti savo odą:


  • Kremas nuo saulės. Tepti, tepti ir dar kartą tepti veidą ir kūną kremu nuo saulės su apsauginiu SPF. Kuo didesnis skaičius nurodytas prie SPF, tuo ilgiau truks ir odos apsauga, pavyzdžiui: SPF 20 pakaks dvidešimčiai minučių, SPF 30 – pusvalandžiui ir t.t. Šiuo atveju kremą vertėtų tepti dažnai, ir būtinai reaplikuoti iš naujo, jei išsimaudėte (net jei ant pakuotės nurodyta, jog priemonė atspari vandeniui). Šių kremų veikimo principas – lyg kempinės: padengdami odą apsaugine plėvele jie sugeria UV spindulius, neleisdami jiems prasibrauti ir įsiskverbti į odą. Apsauginiu kremu rekomenduotina padengti kuo daugiau nuogos kūno odos, nepamirštant kaklo, ausų ir kojų pirštų.

  • Pavėsio paieškos. Jei su savimi neturite apsauginio kremo, ar tiesiog pamiršote juo išsitepti, geriausia apsauga nuo saulės – likti šešėlyje. Nors UV spinduliai skverbiasi ir ten, jų kiekis bus ženkliai mažesnis nei tiesioginėje saulėkaitoje.

  • Tinkami drabužiai. Vasaros sezonas neatsiejamas nuo tobulo, šilto oro ir lengvų suknelių, plazdančių vėjyje… Tačiau, norint apsisaugoti nuo kenksmingų saulės spindulių, vertėtų apsirengti kiek kitaip. Neturint galimybės pasitepti apsauginiu kremu, stenkitės pridengti kuo daugiau kūno odos: tam puikiai tiks ilgos, lengvos kelnės ir ilgarankovė palaidinė. Ypatingai svarbu apsaugoti galvą ir veidą: karštomis dienomis dėvėkite kepurėlę ar plačiakraštę skrybėlę (tai padės išvengti veido, ausų ir kaklo nudegimo). 


Geriausios priemonės spartesniam odos atsistatymui


Greičiausiai iš močiučių teko girdėti, kad geriausia nudegusią odą tepti kefyru. Dabar tokia nuomonė dažniau palydima su šypsena, o ne priimama už gryną pinigą. Deja, anuomet žmonės paprasčiausiai neturėjo tokių kokybiškų odos priežiūros priemonių, kuriomis naudotis galime mes. Pristatome geriausius ir šauniausius perliukus nudegusiai odai, kuriuos galite rasti pas mus, el. parduotuvėje „Asian Blossom“: 


  • „Benton Aloe Propolis Soothing Gel“, raminamasis gelis, 100 ml. Veido gelis su propoliu ir alavijais drėkina ir nuramina odą. Sudėtyje esantys komponentai mažina uždegimus, skatina spartesnį jų gijimą, taip pat kovoja su raudoniu ir niežėjimu. Panaudojus gelį, oda suminkštėja, išsilygina ir įgauna švytėjimo. Galima naudoti atskirai, arba prieš veido kremą, kad būtų suteiktas dar stipresnis drėkinantis ir raminantis poveikis. Naudojimas: nedidelį priemonės kiekį paskirstyti ant odos, įmasažuoti, kol įsigers.

  • „COSRX Centella Water Alcohol-Free Toner“, purškiamas veido toneris centella be alkoholio. Veido toneris be alkoholio su azijietiškos centellos ekstraktu tiks net ir labai sudirgusiai ir išsausėjusiai odai. Priemonė nuramina ir sudrėkina odą, sugrąžina jos gyvybingumą ir skaistumą. Centellos ekstraktas regeneruoja odą ir normalizuoja jos hidro - lipidinį balansą. Sudėtis taip pat praturtinta pantenoliu, alantoinu ir hialuronu, kurie sudrėkina ir nuramina odą. 

  • „Petitfee Agave Cooling Hydrogel Face Mask“, hidrogelinė veido kaukė su agavomis. Hidrogelinė veido kaukė su agavomis padeda dar intensyviau patekti naudingosioms medžiagoms ir veikia kaip alginatinė kaukė. Padeda atsikratyti papilkėjusio odos tono, sausumo ir šerpetojimų. Kaukė turi antiseptinių savybių, mažina uždegimus, akne ir skatina jų gijimą. Sudėtyje yra baklažanų ekstraktas ir kofeinas, kurie tonizuoja odą, šviesina ir padeda sumažinti pigmentaciją.

  • „Etude House Soon Jung Sheet Mask Panthensoside“, raminanti lakštinė kaukė. Soon Jung linija sukurta jautriai ir sudirgusiai odai, be dirginančių medžiagų ir iš natūralių ingredientų. Drėkina odą ir atstato jos apsauginį barjerą. Pantenolis ir madekasozidas mažina sudirgimus, raudonį, skatina gijimo procesus.


Veido ir kūno odos nudegimai saulėje – tikrai dažna ir opi problema šiltuoju metų laiku, galinti ištikti netikėtai. Tačiau tinkamai pasirūpinus nudegusia oda, šis etapas praeis žymiai greičiau ir lengviau.