Pažeistas odos hidrolipidinis sluoksnis: priežastys ir sprendimai
Didžiausias žmogaus kūno organas yra ne kas kitas, o ODA. Ji sudaro net 8 – 10 proc. bendros kūno masės. Pagrindinė jos funkcija – apsaugoti mus nuo žalingų aplinkos veiksnių. Nors visi trokšta turėti skaisčią ir sveiką odą, kartais sunku išvengti pažeidimų, pakeičiančių odos būklę iš esmės. Čia aptarsime vieną dažniausių ir opiausių problemų, su kuria susidurti gali kiekvienas: tai pažeistas odos hidrolipidinis sluoksnis, arba kitaip – dehidratavusi oda. Kas tai yra ir kaip to išvengti?
Odos hidrolipidinis barjeras: kas tai ir kam jis skirtas?
Oda yra ne kas kita, kaip trisluoksnis darinys, iš kurių kiekvienas atlieka tam tikrą funkciją. Išorinis sluoksnis, arba hidrolipidinis barjeras, moksliškai vadinamas stratum corneum. Šis sluoksnis atlieka svarbiausią – apsauginę užduotį. Tai itin plonytė, tačiau stipri, plika akimi neregima plėvelė. Ši plėvelė sudaryta iš korneocitų, arba kitaip – kietų raginių odos ląstelių, tarpusavyje sujungtų lipidais. Lipidai savyje talpina riebalų rūgštis, keramidus ir cholesterolį. Būtent tvirtuolių lipidų dėka odos barjeras išlaiko savo galią ir atlieka apsauginę funkciją.
Kad būtų lengviau įsivaizduoti, barjerinis odos sluoksnis gali būti lyginamas su plytine siena: raginės ląstelės – „plytos“, sujungtos į visumą lipidais – „cementu“. Sunku patikėti, bet būtent odos barjeras, tiesiogine to žodžio prasme, išlaiko mus gyvus! Jis neleidžia kūnui dehidratuoti bei apsaugo nuo aplinkos teršalų ir kitų patogenų, kurie, prasiskverbę pro odą gilyn, galėtų pridaryti žalos organizmui.
Pažeistas odos barjeras: požymiai ir galimos priežastys
Kaip ir bet kuris organas mūsų kūne, oda gali susidurti su pažeidimais, kuriuos lemia vidiniai ar išoriniai faktoriai. Pagrindiniai simptomai, signalizuojantys apie lipidinio barjero pažeidimus, yra šie:
odos niežulys;
sausumas, pleiskanojimas, tempimo pojūtis;
padidėjęs odos jautrumas, paraudimai ar uždegimai;
šiurkščios, pakitusios spalvos dėmės;
aknė;
bakterinės arba grybelinės infekcijos.
Taigi, simptomatiką jau aptarėme, tačiau kyla klausimas – kas šiuos požymius gali sukelti?
Dažniausiai minimi išoriniai veiksniai, galintys pažeisti odos barjerinį sluoksnį, yra:
alergenai, dirgikliai, teršalai;
per sausas arba per drėgnas aplinkos oras;
sezonų kaita;
per ilgas deginimasis saulėje arba soliariumuose;
šarminiai muilai ir plovimo priemonės;
stiprių cheminių medžiagų poveikis;
per dažnas odos šveitimas arba plovimas;
steroidinių medžiagų vartojimas.
O jeigu pažvelgtume giliau? Kalbant apie vidines pažeidimo priežastis, įtaką daryti gali:
genetika ir paveldimumas (odos barjero pažeidimas dažnai pasireiškia sergantiems psoriaze ar atopiniu dermatitu);
prasta, nepilnavertė mityba;
per mažas išgeriamo vandens kiekis;
ilgalaikė įtampa, stresas.
Apibendrinant, akivaizdu, kad odos barjeras gali būti pažeistas dėl daugybės priežasčių.
Oda šaukia SOS: kaip jai padėti?
Visų pirma, atkreipkite dėmesį į kasdienę savo odos priežiūros rutiną. Šiuo atveju galioja posakis „mažiau yra daugiau“. Galbūt naudojate daugybę skirtingų priemonių, agresyvių šveitiklių? Labai svarbu atsižvelgti ir į turimų priemonių pH. Natūralus mūsų odos pH yra rūgštinis, siekia apie 4,7 balo. Tad ir naudojamos priežiūros priemonės turi odai padėti, jos nedirginti: pavyzdžiui, optimalaus prausiklio pH gali svyruoti nuo 4 iki 5.
Kitas svarbus žingsnis, be abejo, yra DRĖKINIMAS. Drėkinti, drėkinti ir dar kartą drėkinti! Tai nepamainoma kasdienė būtinybė pažeistam odos barjerui. Patartina rinktis kremus, kaukes ar serumus, kurių sudėtyje būtų hialurono rūgšties (hialuronas geba į save „pritraukti“ ir išlaikyti tūkstantį kartų daugiau drėgmės, nei pats sveria) ir keramidų. Tai esminės medžiagos, norint atkurti hidrolipidinį sluoksnį.
Tinkamos odos priežiūros priemonės: ką pasirinkti?
Prieš tai aptarėme pagrindinius žingsnius, norint pagelbėti dehidratavusiai odai. Tačiau kur rasti tinkamų ir, svarbiausia, kokybiškų, odos priežiūros priemonių? Atsakymas paprastas: el. parduotuvėje „Asian Blossom“! Viena aišku – korėjiečiai ne veltui gali didžiuotis savo gaminamais produktais. Išskirtinė kokybė padėjo šioms priemonėms užimti lyderio pozicijas tarptautinėse rinkose. O šiandien jos ranka pasiekiamos ir mums, Lietuvoje. Pristatome pagrindines priemones, rekomenduotinas naudoti, esant pažeistam odos barjerui:
COSRX „Balancium Comfort Ceramide cream“: veido kremas su keramidais. Tai lengvos tekstūros ir aukštos koncentracijos veido kremas su keramidais. Šis komponentas padeda atstatyti ir išlaikyti odos apsauginį barjerą, aktyvina odos regeneraciją. Atstato odos drėgmės balansą, mažina sudirgimus. Kremas taip pat atlieka apsauginę funkciją, mažina šerpetojimus ir stiprina kapiliarų sieneles. Sudėtyje yra azijinės centelės ekstrakto: jis mažina raudonį, ramina odą.
Dr. Ceuracle „Pro-Balance Biotics Toner“: tonikas su probiotikais. Raminantis tonikas jautriai ir sudirgusiai odai. Atstato odos drėgmės lygį, mažina raudonį, sausumą, šerpetojimus. Sudėtyje esantis 6 rūšių probiotikų kompleksas palaiko optimalią odos mikroflorą, mažina sausumą, šerpetojimą ir paraudimą. Tonikas taip pat pasižymi melaniną slopinančiomis savybėmis epidermyje: mažina pigmentaciją ir lygina odos toną. Sudėtis papildyta keramidais ir pieno lipidais, kurie sudaro nejuntamą apsauginę plėvelę nuo drėgmės praradimo.
Holika Holika „Skin and Good Cera Foaming Wash“: švelnios veido prausimosi putos su keramidais. Itin švelnios veido prausimosi putos, praturtintos keramidais, kurie padeda atstatyti ir išsaugoti pažeistą odos barjerą. Priemonė pašalina nešvarumų sankaupas ir makiažo likučius, išsaugodama odos lipidinį barjerą. Sudėtyje taip pat yra sudirgimus malšinančių komponentų, tokių kaip: levandų, pelargonijų ir greipfrutų aliejai. Tinka net labai jautriai ir sausai odai.
„Benton Fermentation Eye Cream“: paakių kremas su fermentais. Jauninantis paakių kremas su aktyviais ingridientais aktyvioje formoje - lizatais ir galaktomijomis, kurie yra gausūs amino rūgščių, vitaminų, mineralų ir organinių rūgščių. Priemonė padeda atstatyti odos stangrumą ir elastingumą, lygina smulkias raukšleles bei kovoja su odos pigmentacija. Maitinantys komponentai suteikia odai gyvybingumo, aktyvina odos regeneracinius procesus. Sudėtyje taip pat esantys keramidai didina odos atsparumą ir apsaugo nuo drėgmės praradimo.
PURITO „Dermide Cica Barrier Sleeping Pack“: atstatanti naktinė kaukė su azijietiška centele. Raminanti naktinė veido kaukė su azijietiska centele atstato odą miego metu. Tinka jautriai, sudirgusiai odai, mažina uždegimus ir raudonį. Gydo bėrimus, stiprina kapiliarų sieneles. Intensyviai maitina, drėkina odą, lėtina senėjimo procesus. Lengva, gelinė, greitai įsigerianti tekstūra, nepaliekanti lipnumo. Sudėtyje taip pat yra keramidų ir hialurono rūgšties, kurie formuoja odos apsauginį barjerą ir apsaugo nuo drėgmės praradimo. Be silikonų, parabenų ir mineralinių aliejų.
MISSHA „Mascure Moisture Barrier Ceramide Sheet Mask“ lakštinė kaukė su keramidais. Intensyvaus ir greito poveikio, gerai priglundančios lakštinės kaukės iš „Missha“ su aktyvia formule! Kaukė su keramidais atstato pažeistą odą, skatina jos gijimą. Saugo odą nuo dehidratacijos ir žalingų aplinkos veiksnių.
Apibendrinant, pažeistas hidrolipidinis odos barjeras – dažna problema, galinti pasireikšti bet kuriame amžiaus tarpsnyje. Tačiau tinkama odos priežiūra ir kokybiškos priemonės gali ją sumažinti arba padėti išspręsti visiems laikams.